Počet výsledků: 12

Otevřít filtraci

Dýchací přístroj (v souvislosti s lékařstvím) je jiný název pro ventilátor.

Přístrojová lymfodrenáž je procedura, kterou nabízejí některá zdravotnická zařízení, lázně apod. Jedná se o levnější variantu manuální lymfodrenáže. V každém případě by měla být prováděna jen krátkodobě a pod lékařským dohledem. Viz také drenáž, lymfodrenáž, manuální lymfodrenáž.

Mrtvý dýchací prostor je jiný název pro mrtvý prostor.

Dýchací systém je orgánový systém, který dodává do krve kyslík a odstraňuje oxid uhličitý. Výměna plynů probíhá v plicích. Obrázek: Zjednodušené schéma dýchacího systému člověka. Pohled je zepředu (jako bychom se dívali na člověka stojícího proti nám), proto je levá plíce na obrázku vpravo a naopak. (Zdroj: LadyofHats, Public Domain, via Wikimedia Commons) Viz také dýchání, orgánový systém.

Dýchací svaly jsou svaly, které se podílejí dýchání – přesněji řečeno na nádechu a výdechu – tím, že pomáhají rozpínat a smršťovat hrudník. Hlavním dýchacím svalem je bránice, ale na dýchání se podílejí i mezižeberní svaly. Viz také dýchání, svalová tkáň.

Záněty dolních dýchacích cest jsou závažnější než záněty horních dýchacích cest, i když příznaky nemusí být zpočátku tak naléhavé. Mezi záněty dolních dýchacích cest se řadí: zánět průdušnice (tracheitida), zánět průdušnice a průdušek (tracheobronchitida), zánět průdušek (bronchitida), zánět průdušinek (bronchiolitida), zápal plic (pneumonie). Viz také záněty horních dýchacích cest, zánět, dolní dýchací cesty.

Dolní dýchací cesty jsou součástí dýchacího systému. Dolní dýchací cesty zahrnují průdušnici, průdušky,průdušinky a plicní sklípky (resp. plíce jako celek). Viz také dýchací cesty, horní dýchací cesty.

Horní dýchací cesty jsou součástí dýchacího systému. Horní dýchací cesty zahrnují nosní dutinu, nosohltan a hrtan. Viz také dýchací cesty, dolní dýchací cesty.

Infekce dýchacích cest neboli respirační infekce mohou postihovat: horní dýchací cesty, tedy nosní dutinu, nosohltan a hrtan, dolní dýchací cesty, tedy průdušnici, průdušky,průdušinky a plicní sklípky (resp. plíce jako celek). Mezi příznaky respiračních infekcí patří kašel, kýchání, ucpaný nos nebo rýma, bolest v krku, bolest hlavy, bolesti svalů, dušnost, případně zvýšená tělesná teplota až horečka. Příznaky i závažnost infekce se mohou lišit podle toho, která část dýchacích cest je postižena. Viz také respirační, infekce, dýchací cesty, záněty dolních dýchacích cest, záněty horních dýchacích cest, akutní respirační infekce.

Onemocnění dýchacích cest neboli respirační onemocnění je jakékoli onemocnění, které postihuje dýchací cesty. Existuje celá řada onemocnění dýchacích cest: některá jsou poměrně dobře známá (například nachlazení, akutní bronchitida, chřipka, zápal plic, astma, CHOPN či rakovina plic), jiná méně známá (například rozedma plic, zánět pohrudnice, pleurální výpotek, idiopatická plicní fibróza, plicní edém, pneumotorax, azbestóza, silikóza, sarkoidóza apod.). Viz také dýchací cesty a infekce dýchacích cest.

Zobrazeno 1 až 10 z 12

Počet výsledků